Tribina o aritmiji - Split '24

# Hrvatski dom - 11. svibnja 2024. u 10 sati!

MOŽEMO LI S ARITMIJOM SRCA ŽIVJETI NORMALNO?

Pozivamo vas na javnu tribinu o zdravlju srca u Hrvatski dom u Splitu, Tončićeva ul. 1, u subotu 11. svibnja 2024. u 10 sati. Postavljajte pitanja i otkrijte kako sačuvati zdravlje srca, koji su opasni simptomi „preskakanja i lupanja” srca, čime prijeti poremećeni rad srca, kako se liječe aritmije i kako s njima možete nastaviti živjeti kvalitetno.

Na tribini će se posebice govoriti o opasnostima od poremećenog rada srca, farmakološkom i intervencijskom liječenju aritmija, lijekovima za razrjeđivanje krvi, svakodnevnom životu s aritmijama i mogućnostima kvalitetnog života s elektrostimulatorom. Jer nerazumijevanje i nepoznavanje simptoma bolesti srca jedan je od ključnih razloga zašto osobe s aritmijama prekasno traže pomoć liječnika, što ponekad ima tragične posljedice.

Spriječite ih dok nije kasno!

Teme tribine

U radu Tribine sudjelovat će naši istaknuti klinički kardiolozi, članovi Hrvatskog i Europskog kardiološkog društva koji će govoriti o:

  • prim. dr. sc. Borka Pezo Nikolić, dr. med., kardiologinja Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb, predsjednica Udruge Ritam srca:
    • „Dijagnostika fibrilacije atrija“ - simptome aritmije, a time i fibrilacije atrija (FA) ne zapaža polovica osoba s tim poremećajem rada srca. Pacijenti s FA imaju povišeni rizik nastanka moždanog udara, a da bi se to spriječilo potrebno je na vrijeme otkriti ovu aritmiju jer većini pacijenta s fibrilacijom atrija treba antikoagulantna terapija.
       
  • izv. prof. prim. dr. sc. Šime Manola, dr. med., pročelnik Zavoda za bolesti srca i krvnih žila, KB Dubrava, predsjednik Radne skupine za aritmije Hrvatskog kardiološkog društva i prvi dopredsjednik Udruge Ritam srca:
    • „Epidemiologija i rizici fibrilacije atrija“. Fibrilacija atrija najučestalija je srčana aritmija, a njezina učestalost je u porastu. Učestalost raste sa starijom životnom dobi i sa prisutnošću drugih bolesti. Češće pogađa muškarce. Rizici za nastanak FA su višestruki i uključuju kako komorbiditete tako i loše životne navike. Ukoliko se FA ne liječi može imati tragične posljedice.
       
  • doc. dr. sc. Zrinka Jurišić, dr. med., pročelnica Zavoda za aritmije KBC-a Split:
    • "Život s fibrilacijom atrija". Adekvatnim liječenjem i usvajanjem zdravih životnih navika, većina osoba s FA nastavit će svoj normalni život. Većina pacijenata mora trajno uzimati lijekove za razrjeđivanje krvi, neki trajno moraju uzimati antiaritmik, no uz dobro komunikaciju s liječnikom i dovoljno znanja o svojoj bolesti to im neće predstavljati poteškoću.
       
  • dr. Zoran Bakotić, dr. med.,: 
    • "Liječenje fibrilacije atrija" Liječenje može sadržavati kontrolu brzine aritmija a to uključuje usporavanje frekvencije srca lijekovima, ili može sadržavati kontrolu srčanog ritma a to uključuje vraćanje normalnog srčanog ritma električno kardioverzijom ili ablacijskim metodama. Mogućnosti liječenja će ovisiti o tome koliko dugo pacijent ima fibrilaciju, koliko se često javljaju simptomi i koji je osnovni uzrok fibrilacije atrija.

Želite li biti među prvima koji će saznavati novosti iz rada Udruge Ritam srca i primati pozive na naše tribine i webinare, učlanite se besplatno u nju.

Molimo Vas najavite svoj dolazak

(Ova najava nije obvezna, ali nam pomaže u pripremi tribine)

Zahtjevano
Zahtjevano
Zahtjevano
Zahtjevano