# Održano online 26. svibnja 2025.
26. svibnja 2025. Udruga Ritam srca održala je besplatnu online edukaciju o probiru na fibrilaciju atrija u koju je pratilo 950 sudionika. Raspravljalo se kako pomoći pacijentu od kućne dijagnostike, liječnika obiteljske medicine pa do specijaliste kardiologa.
Na ovom mrežnom seminaru koji je vodila predsjednica Udruge Ritam srca prim. dr. sc. Borka Pezo Nikolić, pojasnile su se uz ostalo metode probira na fibrilaciju atrija kako u kliničkoj praksi tako i u radu ambulanti obiteljske medicine. Nesi zanemareni ni savjeti samodetekcije aritmije, a sve u cilju pravodobne dijagnoze fibrilacije atrija, njezina liječenja i prevencije.
Webinar je kao i ostali bio namijenjen općoj populaciji, liječnicima obiteljske medicine, internistima, kardiolozima, medicinskim sestrama i svima uključenima u rano prepoznavanje i zbrinjavanje pacijenata s fibrilacijom atrija.
Na kraju webinara sudionici su pohvalili našu Udrugu što je pružila saznanja kako pravovremeno prepoznati ove tihe, ali opasne aritmije i tako doprinijeti značajno smanjenju rizika od moždanog udara i poboljšanju ishoda liječenja.
Prim. dr. sc. Borka Pezo Nikolić, kardiologinja Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb
Fibrilacija atrija (FA) je najčešća trajna srčana aritmija koja zahvaća milijune ljudi diljem svijeta, a njena prevalencija neprestano raste, osobito u starijoj populaciji. Često je asimptomatska i otkriva se tek nakon ozbiljnih komplikacija poput ishemijskog moždanog udara. Upravo zbog toga, probir na fibrilaciju atrija sve više dobiva na važnosti kao alat za rano prepoznavanje bolesti i pravovremeno uvođenje terapije. Potaknuti ovom temom, sudionici webinara raspravljali su i o:
Doc. dr. sc. Jasmina Ćatić, kardiologinja, KB Dubrava
Antikoagulantna terapija predstavlja temelj u prevenciji moždanog udara kod pacijenata s fibrilacijom atrija. Brojne studije su potvrdile da pravilno vođena terapija značajno smanjuje rizik od tromboembolijskih komplikacija, posebice ishemijskog moždanog udara, koji je često prvi klinički znak neliječene FA. Uvođenjem novih oralnih antikoagulansa (NOAC), poput dabigatrana, rivaroksabana, apiksabana i edoksabana, dodatno je poboljšana sigurnost liječenja – s nižim rizikom od intrakranijalnog krvarenja i bez potrebe za stalnim laboratorijskim praćenjem. O sklopu ove teme razmotrene su i:
dr. Mirela Marković, spec. obiteljske medicine
Fibrilacija atrija je najčešća srčana aritmija s kojom se liječnici obiteljske medicine svakodnevno susreću, osobito u starijoj populaciji i pacijenata s komorbiditetima poput hipertenzije, šećerne bolesti i kronične srčane bolesti. Često je tiha i bez simptoma, što dodatno otežava pravovremeno otkrivanje. Uloga liječnika obiteljske medicine ključna je u ranom prepoznavanju, provođenju probira i iniciranju odgovarajuće terapije koja značajno smanjuje rizik od moždanog udara i drugih komplikacija.